Nämnden för arbete och lärande

Nämnden för arbete och lärande ansvarar bland annat för individ- och familjeomsorg, försörjningsstöd, arbetsmarknad och sysselsättning, vuxenutbildning, gymnasieskola, familjerätt och integration.
Sidans innehåll

Politisk ledning

Ledamöter

OrdinarieErsättare
Lavinia Strömberg (S), ordförande
lavinia.stromberg@alvesta.se
Rolf Marklund (S)
Linnea Naess (V) 1:e vice ordförande
linnea.naess@alvesta.se
Mehdi Zullufi (M)
Claudia Crowley Sörensson (M) 2:e vice ordförande
claudia.sorensson@alvesta.se
Tim Kamfjord-Karlsson (L)
Tobias Johansson (S)
tobias.johansson@alvesta.se
Carin Andersson (S)
Christina Franzén (S)
christina.franzen@alvesta.se
Ernad Husic (S)
Ian Alberfeldt (S)
ian.alberfeldt@alvesta.se
Mats Nilsson (C)
Rebecca Borg Söderkvist (C)
rebecca.borg.soderkvist@alvesta.se
Björn Svanholm (V)
Åke Johansson (KD)
ake.johansson@alvesta.se
Ann-Christin Gustavsson (M)
Gunilla Gustafson (M)
gunilla.gustafson@alvesta.se
Anders Håkansson (SD)
Benny Lundh Johansson (AA)
benny.lundh.johansson@alvesta.se
Jan Johansson (AA)
jan.johansson@alvesta.se
Lars Eriksson (SD)
lars.eriksson@alvesta.se
Yvonne Erlandsson (SD)
yvonne.erlandsson@alvesta.se

Sammanträden och protokoll

Här hittar du sammanträdesdatum, kallelser och protokoll för nämnden för arbete och lärande.

Förvaltningen för arbete och lärande

Förvaltningen för arbete och lärande arbetar på uppdrag av nämnden för arbete och lärande. Förvaltningen består av tre avdelningar:

  • Barn och vuxen
  • Ekonomiskt bistånd
  • Allbo Lärcenter och arbetsmarknad.

På varje avdelning finns det olika verksamhetsområden och enheter.

Förvaltningschef

Ulrika Boström
ulrika.bostrom@alvesta.se

Senast uppdaterad 18 mars 2024