En vecka fri från våld 2026

En vecka fri från våld 2026

Under vecka 47 uppmärksammas En vecka fri från våld för att synliggöra mäns våld mot kvinnor och våld i nära relationer.

En vecka fri från våld är en nationell kampanj- och aktivitetsvecka som uppmärksammar mäns våld mot kvinnor och våld i nära relationer. I Alvesta genomförs veckan tillsammans med flera aktörer för att bidra till ökad kunskap om hur våld kan förebyggas.

Under veckan arrangeras utställningar, föreläsningar, samtal och manifestationer som belyser frågan ur olika perspektiv.

Om veckan

Program

Fotoutställning: Dömas, Gömmas & Glömmas

Fotograf Maria Lindberg och Kvinnojouren Blenda bjuder in till en utställning som bland annat lyfter frågor om mäns våld mot kvinnor, barnäktenskap och kvinnors rättigheter. Utställningen uppmärksammar kvinnor och flickors självklara rätt till sin egen kropp, sin frihet och sin existens.

7-21 november, klockan 10.00-19.00, Utställningshallen, Alvesta Centralstation, Centralplan 3 (2:a våningen)

23-29 november, Alvesta bibliotek, Allbogatan 17

Lunchutställning med fotograf Maria Lindberg och Kvinnojouren Blenda

Träffa fotograf Maria Lindberg och representanter från Kvinnojouren Blenda.

16 november klockan 12.00-13.00

Boksamtal med Josefina Johannisson

Tillsammans med Alvesta kommun och Svenska kyrkan i Alvesta bjuder Kvinnojouren Blenda in författaren Josefina Johannisson till samtal med utgångspunkt i hennes självbiografiska bok Mona – en mamma, ett mord och en dotter. Det blir ett samtal om våld och ansvar, om sorg och livskraft och om samhällets ansvar att förhindra att fler kvinnor mördas.

19 november, klockan 16.30-17.45, Café Nyfiket, kommunhuset i Alvesta (Centralplan 1)

Ljusmanifestation i Alvesta mot mäns våld mot kvinnor

Välkommen att delta i en gemensam manifestation och fackeltåg för ett samhälle fritt från våld.

19 november, klockan 18.00. Ljusmanifestationen utgår från Folkets hus i Alvesta.

Föreläsning: Misogyni bland svenska män

Trots att Sverige ofta ses som ett av världens mest jämställda länder ökar misogynin (kvinnohatet) bland framför allt unga svenska män och klyftorna mellan unga kvinnor och män ökar. I denna föreläsning beskrivs forskning om misogyni bland unga män och vilken påverkan det har på samhället. Föreläsning hålls av Emma A. Renström, professor i psykologi vid Högskolan Kristianstad.

23 november, klockan 17.00, Alvesta bibliotek

Fler initiativ under veckan

  • Biblioteket ger boktips på sina sociala medier på temat mäns våld mot kvinnor och skyltar även med böcker på biblioteket.
  • Vattentornet i Alvesta lyser orange.

Program i hela Kronobergs län

Program i hela Kronoberg publiceras på Länsstyrelsens webbplats.


Behöver du stöd?

Om du eller någon i din närhet är utsatt för våld, eller om du själv utsätter någon annan, finns hjälp och stöd att få.

Senast uppdaterad 25 oktober 2026