Kulturbussen kommer nära dig för förtidsröstning i valet 2026
Artikeln publicerades 11 aug 2026
Kommun och politik
Alvesta kommun
Kulturbussen kommer nära dig för förtidsröstning i valet 2026
I höstens val till riksdag, region- och kommunfullmäktige kommer vår mångsidiga Kulturbuss att fungera som en mobil lokal för förtidsröstning och köra ut till flera orter runt om i kommunen. Det är ett sätt att göra det både smidigare och mer tillgängligt för dig som invånare att rösta.
— Vi hoppas att fler ska känna att det är enklare att rösta när bussen kommer närmare hemmet, särskilt dem som har långt till en fast röstningslokal eller har svårt att ta sig till sin vallokal på valdagen, säger kanslichef Lisa Åberg.
Kulturbussens turné för närmare förtidsröstning startar den 26 augusti. Fram till och med den 9 september sker stopp på totalt nio platser i kommunen. Utöver Kulturbussen kommer det att finnas fasta lokaler för förtidsröstning i Alvesta, Vislanda och Moheda.
— Vårt mål är att göra det hela så tillgängligt som möjligt. Ju fler alternativ, desto fler kan rösta, säger Lisa Åberg.
Hit kommer Kulturbussen
Kulturbussen har öppet som förtidsröstningslokal klockan 17.00-19.00 på följande datum och platser:
För att rösta i Kulturbussen, liksom i övriga lokaler för förtidsröstning, behövs giltig id-handling. Mer information om var och hur du kan rösta i höstens val hittar du på webbsidan Så röstar du – Alvesta Kommun.