Testet sker vid naturreservatet Björnholmarna i Alvesta, där besökarna nu kan få information uppläst via färgade koder som scannas med telefonens kamera. Appen ger detaljerad information om platsen och vägbeskrivningar. Den kan också läsa upp text på flera olika språk vilket gör det enklare för turister och andra som inte kan läsa på svenska att ta del av informationen.
Alvesta kommun arbetar för att kommunens service och offentliga miljöer ska vara tillgängliga för alla. Bakgrunden till just den här satsningen är en övning som genomfördes i våras, där tjänstemän från samhällsbyggnadsförvaltningen fick testa hur det kan vara att leva med en synnedsättning. Med hjälp av glasögon som simulerade olika grader av synförlust fick de en konkret upplevelse av de hinder som många möter i vardagen.
– Övningen gav oss värdefulla insikter. Det finns mycket att göra för att förbättra tillgängligheten, men detta är ett sätt att börja testa nya lösningar och ny teknik i våra naturområden, säger Sara Hedlund, trädgårdsingenjör på samhällsbyggnadsförvaltningen.
Vårens övning leddes av Ulf Karlsson, ledamot i kommunens tillgänglighetsråd och själv synskadad. I arbetet med skyltningen har kommunen fortsatt samarbetet med honom. Hans kommentarer och feedback har varit viktiga för att säkerställa att lösningen verkligen fungerar i praktiken och möter behoven hos personer med synnedsättning.
Läs mer om hur NaviLens Go fungerar och hur du laddar ner appen