Byggnaden uppfördes under en tid då slakteriet hade stora framgångar, inte minst genom den välkända produkten Bullens korv. Större delen av slakteriets övriga anläggningar har rivits, men kontorsbyggnaden finns fortfarande kvar.
Det är en byggnad med stort behov av kärlek, men dess funktionalistiska utformning rymmer samtidigt stor potential för den rätta köparen. Kontor såväl som styrelserummet är utformade i typisk 60-talsstil med vita väggar, trädetaljer och linjeglas som separerar rummen. En vacker spiraltrappa välkomnar dig in i den rymliga entrén och i källaren finns ett rejält konferensrum och arkiv.
Det kommunala bolaget Avesta utveckling AB köpte byggnaden år 2022 av Bror Pehrssons Möbler. Tanken var att hyra ut byggnaden och anpassa lokalerna efter hyresgästens önskemål och behov. Nu har vi dock beslutat att sälja fastigheten och hoppas att hitta rätt ägare som vill att bygganden ska återfå sin forna glans.
– Vi ser fram emot att den nya ägaren skapar nya förutsättningar för aktiviteter för både föreningar och näringsliv i denna historiska byggnad, säger Markus Brunskog, VD på Alvesta utveckling AB.
Foton: LF Fastighetsförmedling.