Välkommen på invigning av Alvestas nya discgolfbana

Discgolfbanan i Hagaparken

INSTÄLLT: Välkommen på invigning av Alvestas nya discgolfbana

På grund av den stora mängd snö som kommit de senaste dagarna har vi varit tvungna att ställa in invigningen av discgolfbanan. Vi återkommer med nytt datum. Håll utkik!

Lördag 4 december är det dags att inviga vår nya discgolfbana som nu står färdig i Hagaparken i Alvesta. Testspela banan och få proffstips av bandesignern. Vi bjuder på fika.

Ta med barnen, farmor eller vännerna och kom på invigningen! Discgolf är en sport som passar alla – både nybörjare och mer erfarna spelare. Tre av hålen är också tillgänglighetsanpassade så även om du har svårt att ta dig fram i skogsterräng går det fint att spela.

Program

Dag: Lördag 4 december
Tid: Kl. 11-13
Plats: Hagaparken i Alvesta

Kl. 11.00

  • David Johansson  och Edina Maslac, ordförande och vice ordförande i samhällsbyggnadsnämnden inviger banan.

Kl. 11 - 13

  • Provspel på banan.
  • Bandesignern Daniel Waldman från DW Discsport berättar om sporten, U-Disc appen och visar kast.
  • Simon Ljungqvist fritidskonsulent på Alvesta kommun berättar om utlåning av discar och föreningslivet.
  • Alvesta kommun bjuder på dricka och bullar.

Läs mer om discgolfbanan, hur man spelar och var du kan låna discar.