Tabeller och Slutspel 2017/18

I Alvestaligorna deltar 29 st lag.
En grundserie för AKTIVA och två för ej aktiva, ÖSTRA och VÄSTRA. 
Efter avslutat gruppspel följer slutspel.
Slutspelets upplägg och så småningom resultat ser du längre ner på sidan. 

S = Spelade matcher
V = Vunna matcher
O = Oavgjorda matcher
F = Förlorade matcher
K = Matchkvot
P = Poäng 

  A K T I V A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. Haddockarna 11 8 2 1 47-18 18
2. Pindestroyers 11 7 2 2 44-22 16
3. 50 Plus 11 5 4 2 42-23 14
4. The Golfers 11 7 0 4 33-30 14
5. Gott & Blandat 11 4 3 4 29-35 11
6. Team Jansson 11 4 2 5 34-31 10
7. Joni 11 4 2 5 33-33 10
8.  Stolparås 11 4 2 5 28-37 10
  Slutspelsstrecket            
9.  Strikeline 11 4 1 6 28-37 9
10. Team Bjers 11 3 3 5 28-38 9
11. Animals 11 3 1 7 23-42 7
12. The Bratts  11 1 2 8 20-45 4

  


 

  Ö S T R A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. 2 Pins 8 8 0 0 40-7 16
2. Alvesta Lackering 8 4 3 1 27-20 11
3.  9 Är Bra 8 4 2 2 29-19 10
4. OP 8 4 2 2 29-19 10
  S l u t s p e l s - strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Team Rännan 8 4 1 3 21-27 9
6. Fritids 8 3 1 4 22-25 7
7. Anatomic Sitt 8 3 0 5 22-26 6
8. ALT Hiss 8 1 1 6 16-32 3
9. Guro 8 0 0 8   8-39 0

 


 

 
V Ä S T R A

  

  

S

  

  

V

  

  

O

  

  

F

  

  

K

  

  

P

1. Hjärt & Lung 7 7 0 0 30-12 14
2. 65:orna 7 5 0 2 28-14 10
3.  Tigers 7 4 1 2 26-16 9
4. Johanssons 7 4 0 3 21-20 8
  S l u t s p e l s - strecket    - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Hole in one 7 2 1 4 20-22 5
6. Grönkulla 7 2 1 4 17-25 5
7. Team Åsen 7 1 2 4 17-24 4
8. Spångs Alltjänst  7 0 1 6   8-34 1

 

 


 

SLUTSPEL - A K T I V A

Dom 8 bästa lagen till slutspel.

Mån 16 apr     Resultat
19:15 Kvartsfinal 1  Haddockarna - Stolparås  4-2
19:15 Kvartsfinal 2  Pindestroyers - Joni  6-0
20:15 Kvartsfinal 3  50 Plus - Team Jansson  3-3
1233-1219
20:15 Kvartsfinal 4  The Golfers - Gott & Blandat  3-3
1167-1139
Ons 18 apr      
19:15 Semifinal 1  Haddockarna - The Golfers  5-1
19:15 Semifinal 2  Pindestroyers - 50 Plus  2-4
Mån 23 apr      
18:15 Guldmatch  Haddockarna - 50 plus                                              4-2
18:15 Bronsmatch  Pindestroyers - The Golfers  5-1
20:15 PRISUTDELNING    

 


 

SLUTSPEL - Ö S T R A / V Ä S T R A 

De 4 bäst placerade lagen i gruppspelet i Östra och Västra möts korsvis i slutspelet. 

Ons 11 apr                                     Resultat
19:15 Kvartsfinal 1  Hjärt & Lung - OP  3-3
988-1023
19:15 Kvartsfinal 2  65:orna - 9 Är Bra  3-2
20:15 Kvartsfinal 3  2 Pins - Johanssons  5-1
20:15 Kvartsfinal 4  Alvesta Lackering - Tigers  3-3
983-1048
Ons 18 apr      
20:15 Semifinal 1  2 Pins - Tigers  2-4
20:15 Semifinal 2  65:orna - OP  2-4
Mån 23 apr
     
19:15 Guldmatch  Tigers - OP  2-4
19:15 Bronsmatch  2 Pins - 65:orna  3-0 WO
20:15 PRISUTDELNING    

Reservation red:s korrigeringar.