Tabeller och Slutspel 2016/17

I Alvestaligorna deltar 26 st lag.
En grundserie för AKTIVA och två för ej aktiva, ÖSTRA och VÄSTRA. 
Efter avslutat gruppspel följer slutspel.
Slutspelets upplägg och så småningom resultat ser du längre ner på sidan. 

S = Spelade matcher
V = Vunna matcher
O = Oavgjorda matcher
F = Förlorade matcher
K = Matchkvot
P = Poäng 

  A K T I V A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. Damlaget 9 7 2 0 42-12 16
2. Strikeline 9 6 1 2 29-23 13
  Semifinalstrecket --- --- --- --- --- ---
3. Joni 9 6 0 3 31-22 12
4. Stolparås 9 4 2 3 27-23 10
5. 56 Fot   9 4 1 4 23-30 9
6.  50 Plus 9 3 2 4 29-24 8
  Kvartsfinalstrecket --- --- --- --- --- ---
7.  Team Bjers 9 4 0 5 25-28 8
8. The Golfers 9 2 2 5 22-32 6
9.  Animals 9 2 1 6 20-34 5
10. The Bratts 9 0 3 6 17-37 3

  


 

  Ö S T R A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. 2 Pins 7 6 0 1 31-11 12
2. Tigers 7 5 1 1 29-12 11
3.  65:orna 7 5 0 2 24-13 10
4. Anatomic Sitt 7 4 0 3 23-19 8
  S l u t s p e l s - strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. 9 Är Bra 7 3 1 3 20-18 7
6. Hole in one 7 2 2 3 19-23 6
7. Spångs Alltjänst   7 1 0 6 8-32 2
8. Team Mix    7 0 0 7 6-32 0

 


 

 
V Ä S T R A

  

  

S

  

  

V

  

  

O

  

  

F

  

  

K

  

  

P

1. Hjärt & Lung 7 7 0 0 33-9 14
2. Fritids 7 4 0 3 25-16 8
3.  OP 7 3 2 2 23-19 8
4. Team Åsen 7 3 1 3 20-20 7
  S l u t s p e l s - strecket    - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Grönkulla 7 2 2 3 20-22 6
6. Guro 7 2 2 3 17-25 6
7. Alvesta Lackering 7 2 1 4 18-22 5
8. ALT Hiss 7 0 2 5   9-32 2

 

 


 

SLUTSPEL - A K T I V A

Dom 6 bästa lagen till slutspel.

Mån 10 apr     Resultat
19:15 Kvartsfinal 1 Joni - 50 Plus  2-4
19:15 Kvartsfinal 2 Stolparås - 56 Fot  3-3
(1127) - (1141)
Ons 19 apr      
19:15 Semifinal 1 Damlaget - 50 Plus  1-5
19:15 Semifinl 2 Strikeline - 56 Fot  2-4
Mån 24 apr      
18:30 Guldmatch 56 Fot - 50 Plus  3-3
(1133) - (1151)
18:30 Bronsmatch Damlaget - Strikeline  2-4
20:30 PRISUTDELNING    

 


 

SLUTSPEL - Ö S T R A / V Ä S T R A 

De 4 bäst placerade lagen i gruppspelet i Östra och Västra möts korsvis i slutspelet. 

Ons 12 apr                                     Resultat
19:15 Kvartsfinal 1 2 Pins - Team Åsen 2-4
19:15 Kvartsfinal 2 Hjärt o Lung - Anatomic Sitt 4-2
20:15 Kvartsfinal 3 Tigers - OP 1-5
20:15 Kvartsfinal 4 Fritids - 65:orna 2-4
Ons 19 apr      
20:15 Semifinal 1 Hjärt o Lung - Team Åsen 0-6
20:15 Semifinal 2 65:orna - OP 1-5
Mån 24 apr
     
19:30 Guldmatch OP - Team Åsen 6-0
19:30 Bronsmatch Hjärt o Lung - 65:orna 3-3
(982 - 961)
20:30 PRISUTDELNING    

Reservation red:s korrigeringar.