Tabeller och Slutspel 2012/13

Alvestaligorna omfattar inkl slutspel 131 st 1-timmesmatcher för sammanlagt 28 lag i 3 olika grupper:
1 grundserie för AKTIVA och 2 för ej aktiva, ÖSTRA och VÄSTRA.
Efter avslutat gruppspel med 9 resp 8 matcher för varje lag, följer slutspel.
Slutspelets upplägg och så småningom resultat ser du längre ner på sidan. 

S = Spelade matcher
V = Vunna matcher
O = Oavgjorda matcher
F = Förlorade matcher
K = Matchkvot
P = Poäng 

  A K T I V A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. 50 Plus 9 7 2 0 39-15 16
2. Roma 9 6 2 1 35-19 14
  S e m i f i n a l - strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3. The Bratts 9 7 0 2 33-21 14
4. Öster 9 3 3 3 28-26 9
5. Joni 9 4 0 5 26-28 8
6. Stolparås 9 3 2 4 24-29 8
  S l u t s p e l s - strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7. The Golfers 9 2 3 4 24-30 7
8. Nya CC 9 2 3 4 23-31 7
9. Mani 9 2 1 6 24-29 5
10. Team eLLen 9 0 2 7 13- 41 2
                                                             
 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

  Ö S T R A 

  

S

  

V

  

O

  

F

  

K

  

P

1. Anatomic Sitt 8 7 1 0 38-10 15
2. Hjärt & Lung 8 7 0 1 38-10 14
3.  Allbo Lärcenter 8 4 2 2 28-20 10
4. Benestad 8 4 2 2 25-22 10
  S l u t s p e l s - strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Maskinarbeten 8 3 1 4 24-20 7
6. Åsengänget 8 3 0 5 16-32 6
7. Elit 78 8 2 1 5 18-29 5
8. Grönkulla 8 0 5 15-31 3
9. ALT Hiss 8 0 2 6 10-38 2
             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 
V Ä S T R A

  

  

S

  

  

V

  

  

O

  

  

F

  

  

K

  

  

P

1. Tigers 8 6 2 0 35-13 14
2. OP 8 6 1 1 33-15 13
3.  2 Pins 8 6 0 2 33-15 12
4. Fritids 8 4 1 3 25-20 9
  S l u t s p e l s - strecket    - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Team HM 8 3 2 3 26-22 8
6. Orion 8 3 1 4 18-24 7
7. Moheda Buss 8 3 0 5 22-26 6
8. Masarna 8 1 6 13-32
9. 2 Ponies 8 0 0 8 5-43 0
 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 


 

SLUTSPEL - A K T I V A

Segraren och 2:an i grundspelet går direkt till semifinal.
Lag 3-6 går till kvartsfinal.

Mån 15 apr     Resultat  
19:00 Kvartsfinal 1 The Bratts - Stolparås  3-3 1118-1242  
19:00 Kvartsfinal 2 Öster-Joni  4-2  
         
Tis 16 apr        
20:15 Semifinal 1 50 Plus - Öster  5-1  
Ons 17 apr        
20:00 Semifinal 2 Roma - Stolparås  2-4  
Mån 22 apr        
20:00 Guldmatch 50 Plus - Stolparås  0-5  
20:00 Bronsmatch Roma - Öster

 1-5

 
         

 

 


 

 

SLUTSPEL - Ö S T R A / V Ä S T R A 

De 4 bäst placerade lagen i gruppspelet i Östra och Västra möts korsvis i slutspelet. 

Ons 10 apr     Resultat  
19:00 Kvartsfinal 1    Anatomic Sitt - Fritids 2-2 919-939  
20:00 Kvartsfinal 2 Tigers - Benestad  2-4  
19:00 Kvartsfinal 3 Hjärt & Lung - 2 Pins  3-3 1030-999  
Mån 15 apr        
18:00 Kvartsfinal 4 OP - Allbo Lärcenter  4-2  
Ons 17 apr        
21:00 Semifinal 1 Fritids  - OP  1-5  
Tor 18 apr        
19:00  Semifinal 2 Benestad - Hjärt & Lung  1-5  
Mån 22 apr        
18:30 Guldmatch Hjärt & Lung - OP  1-5  
18:30 Bronsmatch Benestad -  Fritids  3-3  930-940  
         
         

Med reservation för red:s korrigeringar.