Tabeller och slutspel 2010/2011

Alvestaligan 2010/11, Tabeller och Slutspel

Här kan du se aktuella tabeller för Alvestaligan i Alvesta Bowlinghall.

BowlingSlutspelets upplägg ser du nederst på sidan!

Alvestaligan omfattar inkl slutspel 197 st 1-timmesmatcher

för 34 lag vilket är rekord.

S = Spelade matcher
V = Vunna matcher
O = Oavgjorda matcher
F = Förlorade matcher
K = Matchkvot
P = Poäng

AKTIVA

S

V

O

F

K

P

1. 50 Plus 13 11 1 1 53-25 23
2. Mani 13 8 2 3 51-26 18
S e m i f i n a l -strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3. Guldpojkarna 13 7 3 3 51-26 17
4. The Bratts 13 6 4 3 44-33 16
5. 10-Essen 13 6 3 4 36-42 15
6. TP 13 5 3 5 43-35 13
7. 3900 CC 13 5 3 5 40-38 13
8. Team MM 13 5 3 5 38-40 13
S l u t s p e l s -strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - -
9. Oskarshamn 13 5 1 7 35-43 11
10. Outsiders 13 3 4 6 34-43 10
11. 2nd & 3rd 13 5 0 8 32-45 10
12. Jokrarna 13 3 3 7 29-49 9
13. RobTob 13 2 4 7 27-48 8
14. Stolparås 13 1 4 8 27-48 6

 

VÄSTRA

S

V

O

F

K

P

1. 2 Pins 9 8 1 0 39-12 17
2. Ljung & PD 9 5 1 3 33-19 11
3. Tigers 9 5 1 3 30-24 11
4.Ronnys Sy 9 5 1 3 30-24 11
S l u t s p e ls -strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Moheda Buss 9 4 2 3 30-23 10
6. Maskinarbeten 9 4 1 4 27-26 9
7. Masarna 9 4 0 5 27-24 8
8. Team HM 9 4 0 5 27-26 8
9. Kidman 9 0 3 6 11-34 3
10. Team Grimslöv 9 1 0 8 5-46 2

ÖSTRA

S

V

O

F

K

P

1. OP 9 6 3 0 35-19 15
2. MP Lego 9 6 1 2 32-21 13
3. Hjärt & Lung 9 5 2 2 32-19 12
4. PP 9 4 3 2 32-21 11
S l u t s p e ls -strecket - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. Nybo 9 5 1 3 26-25 11
6. Orion Infra 9 4 1 4 30-21 9
7. Benestad 9 4 0 5 25-29 8
8. Fritids 9 3 1 5 24-27 7
9. Grönkulla 9 1 1 7 16-38 3
10. Peab 9 0 1 8 8-40 1

SLUTSPEL - AKTIVA

Segraren och 2:an i grundspelet går direkt till semifinal.

Lag placerade 3-8 kvalspelar om de andra 2 semifinalplatserna.

Vid oavgjort, t ex 3-3, vinner högsta lagkägelpoäng (total).

Mån 4 april

20:00 Match 1 10-Essen-Team MM3-3Åttondelsfinal

(10-Essen högre total)

Mån 4 april

20:00 Match 2TP-3900 CC 1-5Åttondelsfinal

Ons 6 april

20:00 Match 3Guldpojkarna--10-Essen6-0 Kvartsfinal

Ons 6 april

20:00 Match 4The Bratts--3900 CC5-1 Kvartsfinal

Ons 13 april

20:15 Match 550 Plus--Guldpojkarna4-0 Semifinal

Ons 13 april

20:15Match 6Mani--The Bratts 6-0 Semifinal

Mån 18 april

20:15 Match 7Guldpojkarna--The Bratts3-3 Bronsmatch

(The Bratts högre total)

Mån 18 april

20:15 Match 850 Plus--Mani4-2 Guldmatch

SLUTSPEL - VÄSTRA/ ÖSTRA

De 4 bäst placerade lagen i VÄSTRA och ÖSTRA möts korsvis i slutspelet.

Vid oavgjort, t ex 3-3, vinner högsta lagkägelpoäng (total).

Mån 11 april

19:002 Pins-PP3-3Kvartsfinal 1

(PP högre total)

Mån 11 april

19:00OP-Ronnys Sy4-2Kvartsfinal 2

Mån 11 april

20:00Ljung & PD-Hjärt & Lung2-4Kvartsfinal 3

Mån 11 april

20:00MP Lego-Tigers5-1Kvartsfinal 4

Ons 13 april

19:00 PP--Hjärt & Lung 1-5Semifinal 1

Ons 13 april

19:00 Op--MP Lego 0-6Semifinal 2

Mån18 april

19:00MP Lego-Hjärt & Lung5-1Guldmatch

Tor28 april

20:00 OP--PP Bronsmatch