Korpen tabeller

 

 

Korpen 2009/2010, tabeller och slutspel

Här kan du se aktuella tabeller för korpbowlingen i Alvesta Bowlinghall.
Slutspelets upplägg ser du

nederst på sidan!

Säsongen omfattar 141 st

1-timmesmatcher inkl slut-

spel för 29 lag.

S = Spelade matcher
V = Vunna matcher
O = Oavgjorda matcher
F = Förlorade matcher
K = Matchkvot
P = Poäng

Aktiva

 

S

V O F K P

Mani

10

6 3 1 38-20 15
TP 10 5 4 1 36-24 14
Semifinal-strecket - - -          
50+ 10 5 3 2 33-27 13
10-Essen 10 4 3 3 32-28 11
Luma 10 4 2 4 34-26 10
Jokrarna 10 4 2 4 32-28 10
Slutspels-strecket - - -          
Stolparås 10 4 1 5 27-33 9
The Bratts 10 3 2 5 27-33 8
Outsiders 10 2 4 4 26-32 8
Team MM 10 2 2 6 22-38 6
Kanonerna 10 2 2 6 21-39 6

Ej aktiva, Ö S T R A

S V O F K P

Hjärt & Lung

8 7 0 1 39-9

14

Tigers

8 6 0 2 32-16

12

OP

8 6 0 2 30-18

12

Ronnys Sy

8 5 0 3 28-20

10

Slutspels-strecket

- - - -          

SCCS

8

4 0 4 26-22 8

Maskinarbeten

8

4 0 4 24-24 8

Masarna

8

3 0 5 23-25 6

ICA

8

1 0 7 10-38

2

Team Grimslöv

8

0 0 8 4-44 0

Ej aktiva, V Ä S T R A

S V O F K P

2 Pins

8 7 0 1 37-11 14

MP Lego

8 6 0 2 36-12 12

Moheda Buss

8 5 1 2 30-17 11

Fritids

8 5 1 2 27-21 11

Slutspels-strecket

- - - -          

2 Gringos

8 2 4 2 22-23 8

Nybo

8 3 1 4 24-24 7

Benestad

8 2 1 5 16-31 5

Grönkulla

8 1 0 7 12-36 2

Posten

8 1 0 7 8-37 2

Slutspel AKTIVA

De2 bästa i grundserien går direkt till semifinal.

Lag placerade 3-6 går till kvartsfinal.

Mån 12 April 2010

19:00 Kvartsfinal 1 50 Plus-Jokrarna 3-3 Jokrarna vinnare på högre

total

19:00 Kvartsfinal 2 10-Essen-Luma 0-6

Ons 21 April

19:00 Semifinal 1 Mani Luma 1-5

19:00 Semifinal 2 TPJokrarna 1-5

Mån 26 April

19:00 Finalmatch Luma Jokrarna 5-1

19:00 Bronsmatch Mani TP 3-3 Mani tog bronset

på högre total

Prisutdelningmedfika 21:00 -?

Slutspel ÖSTRA / VÄSTRA

De 4 bästa lagen i de båda grupperna möts korsvis i slutspelet.

Ons 7 April

19:00 Kvartsfinal 1Hjärt & Lung-Fritids 4-2

19:00 Kvartsfinal 2 2 Pins-Ronnys Sy 6-0

20:00 Kvartsfinal 3 Tigers-Moheda Buss 6-0

20:00 Kvartsfinal 4MP-Lego-OP 2-4

Ons 21April

20:00 Semifinal 1 Hjärt & Lung-OP 3-3 OP vinnare på högre total

20:00 Semifinal 22 Pins-Tigers2-4

Mån 26April

20:00 Finalmatch Tigers-OP 1-5

20:00 Bronsmatch Hjärt & Lung-2 Pins 2-3

Prisutdelning med fika 21:00 -?

Se aktuell korp-info på

www.alvesta.se/se & göra/fritid/bowlinghall